Tekst Moniki Prokopiuk (pisany około 2006 roku)
UKS SKARPA LUBLIN – pod tą nazwą kryje się wiele sekcji sportowych trenujących na obiektach SP 28 i Gim. 11. Jednakże najszybszy rozwój można od razu dostrzec śledząc poczynania sekcji wspinaczkowej!!!
O naszej ściance nie można powiedzieć, że jest jedną z największych czy najlepszych w Polsce, ma jedynie 7 m. wysokości, ale nie jest to dla nas przeszkodą, aby przygotować się do zawodów z cyklu Pucharu Polski czy też Mistrzostw Polski Juniorów, w których sięgamy po najwyższe miejsca podium. Zaczynamy nawiązywać również walkę na zawodach seniorskich konkurując z przeciwnikami, którzy są już bardziej doświadczeni od nas.
A doszliśmy do tego wszystkiego bardzo małymi kroczkami.
Wszystko zaczęło się w lutym 2001 roku, kiedy to z inicjatywy naszego trenera Grzegorza Gajaszka, w ramach akcji Polskiego Związku Alpinizmu – „Ściana w każdej szkole” i dzięki pomocy sponsorów, w szkole przy ulicy Radości 13, firma Monolit wybudowała ścianę wspinaczkową. Każdy uczeń tej szkoły mógł wypróbować swoich sił podczas lekcji W-Fu. Niemalże od razu znaleźli się chętni, aby rozpocząć swoja wielka przygodę w sekcji wspinaczkowej.
Początkowo liczyła ona tylko dwie grupy składające się z gimnazjalistów oraz studentów, ale zaczęło się to bardzo szybko zmieniać. Aktualnie w Skarpie mają możliwość wspinania ludzie w każdym wieku, począwszy od dzieci w wieku wczesno szkolnym.
Do pewnego momentu wspinaczka była dla nas jedynie świetną zabawą, mile spędzonym popołudniem, lecz powoli zaczęło się to zmieniać, gdy poczuliśmy smak prawdziwej rywalizacji stało się to nasza pasją, wytyczyliśmy sobie cele, do których mimo wielu przeszkód cały czas dążymy.
Pierwszymi poważnymi zawodami, z jakimi się zmierzyliśmy był finał Pucharu Polski 2001 w Łazach. Pojechaliśmy tam małą, cztero-osobową ekipą (Michał Czuba, Agnieszka Miciuła, Marcin Marczak i Monika Prokopiuk), samochodem osobowym prowadzonym przez Trenera. Mimo iż nie mieliśmy jeszcze wtedy profesjonalnych butów do wspinania, tylko korko-trampki (co wzbudziło euforie u gości z zagranicy), udało się sięgnąć po pierwszy sukces – Michał wywalczył III m. w czasówkach, co dało mu również III m. w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski.
W kolejnych sezonach postanowiliśmy odwiedzać wszystkie edycje Pucharu Polski Juniorów, a robiliśmy to w coraz większych grupach, w końcu jeden samochód osobowy zamieniliśmy na busika w którym zmieściliśmy 20 osób. Zaczęliśmy zdobywać coraz więcej nagród, coraz częściej stawać na podium, rosła też liczba zdobywanych przez nas medali Mistrzostw Polski.
W 2002 roku jako pierwsza, miejsce na podium podczas MPJ wywalczyła Agnieszka Miciuła zdobywając brązowy medal.
W kolejnych latach było już ich coraz więcej:
- w 2003 – 4
- w 2004 – 5
- a w 2005 aż 9!!
Należy tu wspomnieć, że jest to rekordowa liczba medali, jaka przypadła na jeden klub w historii organizowania zawodów z cyklu Pucharu Polski!!!
Tekst Gosi Rudzińskiej (pisany około 2011 roku)
Po wielu sukcesach na Polskiej arenie wspinaczkowej nadszedł czas, aby spróbować swoich w zawodach międzynarodowych. Swój debiut zaliczyliśmy w 2006r. w Gdańsku podczas pierwszego organizowanego przez Polskę Pucharu Europy Juniorów. Debiut możemy zaliczyć do jak najbardziej udanych, ponieważ Mateusz Puzoń oraz Rafał Muda okazali się najlepszymi zawodnikami w konkurencji na czas w swoich kategoriach wiekowych, więc przywieźli do Lublina dwa złote medale! Rok 2006r. w historii Skarpy zapisał się również pod znakiem medalu pierwszego medalu Pucharu Polski Seniorów. O taki sukces postarała się Monika Prokopiuk zdobywając srebrny medal podczas Pucharu Polski w Koszalinie.
W roku 2007 powielaliśmy nasze sukcesy. Na Mistrzostwach Polski Juniorów zdobyliśmy aż 11!! medali, co pozwoliło nam pobić własny rekord! W Warszawie odbył się kolejny Puchar Europy Juniorów, z kąd Lublinianie przywieźli dwa medale(brązowy i złoty). Zawodnicy odnosili również kolejne sukcesy w Pucharach Polski Seniorów no i… pierwszy raz w ręce zawodniczki Skarpy, Pauliny Guz, trafiły medale Mistrzostw Polski Seniorów. Paulina zdobyła wtedy dwa brązowe medale, w konkurencji prowadzenie i na czas.
W 2008 roku doczekaliśmy długo oczekiwanego otwarcia nowej ścianki wspinaczkowej w Lublinie w CSR UP, co od razu odzwierciedliło się w wynikach na zawodach na arenie międzynarodowej. Z Pucharu Europy w tym roku do Lublina przywieźliśmy aż 4 medale w konkurencji na czas! Do puli naszych sukcesów zaczęło trafiać z zawodów na zawody coraz to więcej medali Pucharów Polski Juniorów, Pucharów Polski Seniorów, Mistrzostw Polski Juniorów i Mistrzostw Polski seniorów we wszystkich konkurencjach wspinania, więc…
Na początku 2009 roku zdecydowaliśmy się zorganizować zawody z cyklu Pucharu Polski Seniorów na czas na naszej nowej ściance. Dwóm zawodniczkom Skarpy udało się uzyskać miejsca na podium. Spora część zawodników z Lublina znaczną część sezonu poświęciła na przygotowania do Mistrzostw Świata Juniorów, które odbyły się we Francji. Na tych też zawodach, miejsce miało dość ważne zdarzenie nie tylko w historii naszego klubu, ale również w historii Polskiego wspinania. Aleksandra Rudzińska wywalczyła Mistrzostwo Świata Juniorów w konkurencji na czas! Był to pierwszy medal zdobyty przez zawodnika ze Skarpy zdobyty na zawodach tej rangi!
Z roku na rok w ręce naszych zawodników trafia coraz więcej medali zawodów rangi Polskiej, jak i międzynarodowej. Statystycznie rzecz biorąc do chwili obecnej (2010r.) jesteśmy w posiadaniu na przykład ponad 200 medali Pucharów Polski Juniorów oraz dokładnie 68 medali Mistrzostw Polski Juniorów. Wielu zawodników Skarpy jest członkami kadry narodowej od wielu lat, inni miejmy nadzieję w przyszłości dołączą. Sekcja stale się powiększa o nowych zawodników, co w przyszłości na pewno zaowocuje dobrymi wynikami sportowymi! To, co już osiągnęliśmy jest dla nas powodem do dumy, ale również motywacją do osiągania jeszcze lepszych wyników w przyszłości!
Gosia Rudzińska
Pierwsza informacja o sekcji na stronie internetowej – 2 czerwca 2002 r
Sekcja wspinaczki sportowej UKS SP- 28 Lublin
W lutym 2001r. w ramach akcji Polskiego Związku Alpinizmu. ,,Ściana w każdej szkole” i dzięki pomocy sponsorów, firma Monolit zbudowała ścianę wspinaczkową. Jednocześnie powstała Sekcja Wspinaczki Sportowej, która cieszyła i cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Na lekcjach WF w klasach 5 i 6 szkoły podstawowej, oraz I, II i III gimnazjum, zostały przeprowadzone zajęcia wspinaczkowe dla chętnych dzieciaków. To pozwoliło na wyselekcjonowanie najzdolniejszej młodzieży do sekcji wspinaczkowej. Obecnie w sekcji składa się z 4 grup w wieku od 11 do 16 lat i 1 grupy dorosłych.