Akademickie Mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej – Katowice 2015

wpis w: Bez kategorii | 0

Od czwartku 06 sierpnia Katowice oraz Sosnowiec były gospodarzami pierwszych w historii Akademickich Mistrzostw Europy we wspinaczce sportowej. Nasze zawodniczki: Monika Prokopiuk, Karina Mirosław oraz Milena Poniewozik w barwach Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, dzielnie walcząc przez cztery dni zawodów w trzech konkurencjach wspinaczkowych zbierały punkty do najważniejszej klasyfikacji całej imprezy, czyli klasyfikacji drużynowej. Uniwersytet Przyrodniczy (University of Life Science in Lublin), ostatecznie zajął siódmą pozycję. W zawodach wystartowały 24 drużyny z całej Europy. Do szóstego miejsca zabrakło jednego punktu.

Zawody zostały rozegrane w dwóch miejscach: na ścianie wspinaczkowej Pozium 450 w Sosnowcu oraz na specjalnie na ta okazję rozstawionej ścianie na rynku w Katowicach. Pierwszego dnia zawodów odbyła się konkurencja „na czas” w Sosnowcu, wszystkie trzy dziewczyny awansowały do finałowej szesnastki, najlepszy wynik uzyskała Monika Prokopiuk, zajmując 8 pozycję, Karina Mirosław uplasowała się na 12 pozycji, a Milena Poniewozik na 14.

Drugiego dnia rywalizacja przeniosła się na katowicki rynek, tam rozstała rozegrana konkurencja „bouldering”, poranne eliminacje wyłoniły po 10 finalistów i finalistek, a wśród nich dwie nasz zawodniczki: Monika Prokopiuk oraz Karina Mirosław. Wieczorne finały przyciągnęły na rynek wielu kibiców. Tego dnia podobnie jak w konkurencji „na czas” Monika uzyskała 8 rezultat, natomiast jedno oczko za nią została sklasyfikowana Karina. Milena Poniewozik zajęła 13 miejsce.

Ostatnie dwa dni zawodów to rywalizacja w konkurencji „prowadzenie”. Po dwóch drogach eliminacyjnych do półfinału awansowała cała trójka naszych zawodniczek, następnie prawo startu w rundzie finałowej wywalczyła Karina Mirosław, która ostatecznie zajęła 8 miejsce. Monika Prokopiuk została sklasyfikowana na 14 pozycji, natomiast Milena Poniewozik na 18.