REGULAMIN KORZYSTANIA ZE ŚCIANY WSPINACZKOWEJ UKS Skarpa Lublin
Zasady publicznego korzystania ze sztucznej ściany wspinaczkowej UKS Skarpa Lublin
- Wspinaczkę na ścianie wspinaczkowej UKS Skarpa w Lublinie, znajdującej się na sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 28 w Lublinie, można uprawiać wyłącznie w obecności instruktora wspinaczki lub operatora ściany.
- Zasady:
- Osoby początkujące mogą wspinać się tylko i wyłącznie za zgodą i pod opieką prowadzącego zajęcia.
- Samodzielnie mogą wspinać się jedynie osoby, przeszkolone w zakresie wspinaczki i asekuracji, za zgodą prowadzącego zajęcia.
- Wspinanie zarówno z górną, jak i z dolną asekuracją może odbywać się jedynie za zgodą osoby prowadzącej zajęcia i po przejściu stosownego przeszkolenia.
- Wszystkie osoby wspinające się na ścianie wspinaczkowej UKS Skarpa w Lublinie zobowiązane są do:
- Zapoznania się i ścisłego przestrzegania regulaminu.
- Bezwzględnego podporządkowania się poleceniom osoby prowadzącej zajęcia.
- W przypadku, gdy są to osoby początkujące, przejścia przeszkolenia w zakresie podstawowych technik asekuracyjnych i zasad wspinaczki na ścianie wspinaczkowej.
- Ubezpieczenia się we własnym zakresie od następstw nieszczęśliwych wypadków podczas uprawiania sportów ekstremalnych (w tym alpinizmu).
- Podpisania oświadczenia o zapoznaniu się z regulaminem i zagrożeniami związanymi z uprawianiem wspinaczki sportowej.
- W przypadku, gdy osoba jest niepełnoletnia dostarczenia odpowiedniego oświadczenia rodziców/opiekunów zezwalającego jej na uprawianie wspinaczki sportowej.
- Osoba, która uczestniczy w zajęciach wspinaczkowych ma prawo:
- Korzystać ze ściany i jej urządzeń oraz obiektów zaplecza (szatnia, łazienka, toaleta) w celu uprawiania wspinaczki (nauka, trening, rekreacja) ewentualnie niektórych rodzajów ćwiczeń parawspinaczkowych, w sposób prawidłowy i bezpieczny.
- Korzystać z elementów wyposażenia i sprzętu wspinaczkowego, które są przeznaczone dla publiczności, a konkretnie: lin asekuracyjnych zawieszonych na stanowiskach wędek, lin przeznaczonych do prowadzenia, uprzęży wspinaczkowej, kompletu: karabinek – przyrząd asekuracyjny.
- Oczekiwać pomocy i fachowej porady w kwestiach technicznych i organizacyjnych związanych z uprawianiem wspinaczki oraz korzystaniem z zaplecza itp. od osoby dyżurującej na terenie ściany.
- Na ścianie mogą się wspinać osoby, które:
- Ukończyły 18 rok życia,
- Ukończyły 15 rok życia i posiadają zgodę obojga rodziców na uprawianie wspinaczki (na piśmie, na specjalnym formularzu),
- Młodzież, która nie ukończyła 15 roku życia, a posiada wyrażoną na piśmie zgodę rodziców lub opiekunów może uczyć się wspinania pod nadzorem instruktora wspinaczki, lub po przeszkoleniu przez instruktora pod nadzorem operatora ściany wspinaczkowej.
- Potrafią prawidłowo asekurować podczas wspinaczki na wędce (zostały przeszkolone lub sprawdzone przez instruktora ściany),
- Potrafią prawidłowo asekurować podczas wspinaczki z dolną asekuracją (zostały przeszkolone lub sprawdzone przez instruktora ściany),
- Na ścianie można wspinać się:
- Na wędkę – wszędzie tam, gdzie wiszą liny asekuracyjne.
- Prowadząc – w miejscach, gdzie powieszono komplety ekspresów.
- Bulderując (wspinając się bez asekuracji) – wszędzie do wysokości 3 metrów (oznaczonej czerwoną linią);
Uwaga. Nie wolno sięgać rękami powyżej czerwonej linii.
Wspinacz bulderujący powinien podłożyć materac i korzystać z asysty.
O możliwościach wspinania bez asekuracji ponad graniczną linią 3 m może decydować wyłącznie prowadzący zajęcia.
- Wszyscy użytkownicy ściany MUSZĄ stosować w praktyce standardy wspinania i asekuracji obowiązujące na ścianie UKS Skarpa. W szczególności:
- Linę do uprzęży należy przywiązywać węzłem ósemkowym zabezpieczonym stoperem; oba węzły powinny przylegać do siebie.
- Do asekuracji nie wolno stosować przyrządu ósemka!
- Należy używać sprzętu i wyposażenia odpowiedniej jakości (posiadającego wymagane atesty);
- Obsługę przyrządu asekuracyjnego należy prowadzić w sposób statyczny.
- Zabrania się opuszczać wspinacza zjeżdżającego pod ścianę metodą „prześlizgiwania” liny trzymanej w dłoniach;
- Zabrania się bulderować, gdy powyżej wspina się ktoś inny lub wspinać się ponad osobą bulderującą.
- Wspinanie z dolną asekuracją dozwolone jest tylko wtedy, gdy linie ewentualnych lotów wspinacza nie stanowią zagrożenia dla innych osób.
- Na terenie ściany może przebywać jednocześnie najwyżej 20 osób (Uwaga. Dyżurny jest 21 osobą).
- Jednocześnie na ścianie mogą się wspinać:
- W przewieszeniu 2 osoby
- W pionie 3 osoby
- W „kominie” 1 osoba
- Pod koszami (bouldering) po 1 osobie
- W „dachu” 2 osoby
- Jednocześnie na ścianie mogą się wspinać:
- Inne formy aktywności para wspinaczkowej (zjazdy na linie, etc.) można uprawiać wyłącznie za zgodą instruktora wspinaczki.
- Zadaniem dyżurującego na ścianie (instruktora lub operatora) jest czuwanie nad bezpieczeństwem i komfortem wspinania publiczności. W przypadku drastycznego naruszenia obowiązujących zasad bezpieczeństwa lub przepisów porządkowych dyżurny ma prawo i obowiązek natychmiast usunąć z jej terenu osoby niesforne lub stwarzające zagrożenie dla innych wspinaczy.
- Wszelkie problemy, kwestie sporne związane z użytkowaniem ściany wspinaczkowej rozstrzyga kierownik obiektu: inst. Grzegorz Gajaszek.
Przepisy porządkowe sztucznej ściany wspinaczkowej UKS Skarpa Lublin
- Wstęp na halę sportową dozwolony jest tylko w obuwiu zmiennym.
- Okrycia, ubrania, bagaż wspinacze pozostawiają w szatni. Na ścianę wspinaczkową można zabrać podręczną torbę, plecak, sprzęt wspinaczkowy.
Administracja budynku, personel ściany nie bierze odpowiedzialności za rzeczy wartościowe pozostawione w szatni lub w torbie podręcznej - Osoby przebywające na ścianie wspinaczkowej powinny zachowywać się dyskretnie i kulturalnie.
- Na zeskoku ściany wspinaczkowej NIE WOLNO kłaść jakichkolwiek przedmiotów; Na podłodze może leżeć, co najwyżej zapas liny asekuracyjnej.
- Każda osoba zobowiązana jest do zachowania czystości i porządku na terenie całego obiektu.
- Osoba korzystająca ze sprzętu wspinaczkowego będącego na wyposażeniu ściany jest odpowiedzialna materialnie za jego stan. Za każdym razem to prowadzący zajęcia wydaje i odbiera sprzęt wspinaczkowy osobom z niego korzystającym.
- Instruktor ma prawo usunąć z terenu obiektu każdą osobę, która nie respektuje niniejszego regulaminu i poleceń opiekuna.
- Na terenie ściany wspinaczkowej obowiązuje zakaz żucia gumy.
- Na terenie obiektu sportowego zabronione jest palenie tytoniu, picie alkoholu, itp.
- Na terenie ściany wspinaczkowej może przebywać najwyżej 20 osób (oraz dyżurny – operator lub instruktor);
- Obsługę ściany wspinaczkowej (zawieszanie lin, montaż i demontaż chwytów, odchylanie ruchomych paneli) może prowadzić tylko osoba dyżurująca (instruktor lub operator ściany).
- Wszelkie problemy, kwestie sporne związane z użytkowaniem ściany wspinaczkowej rozstrzyga kierownik obiektu: inst. Grzegorz Gajaszek.