Mistrzostwa Świata Juniorów – Edynburg 8-12.09.2010r.

Zdjęcia >>

Początek września, wakacje szkolne dobiegły końca, a dla nas oznacza to, że jesteśmy już tylko o krok od najważniejszej juniorskiej imprezy w tym roku… Mistrzostwami Świata Juniorów, które w tym roku są organizowane w stolicy Szkocji – Edynburgu.

Nasza podróż rozpoczęła się wczesnym porankiem we wtorek, 7 września. Najpierw musieliśmy się dostać do Łodzi naszym Misiobusem, następnie przesiedliśmy się w samolot, którym dotarliśmy do Edynburga wczesnym popołudniem. Na lotnisku spędziliśmy jeszcze trochę czasu w oczekiwaniu na resztę ekipy z Polski. Kiedy wszyscy byli już na miejscu udaliśmy się do hotelu na wypoczynek po wyczerpującej podróży.

Zawody rozpoczynały się w czwartek, więc mieliśmy całą środę na zregenerowanie sił po podróży i relax. Wybraliśmy formę aktywnego wypoczynku, w ramach którego udaliśmy się na wycieczkę po Edynburgu.
W czwartek z samego rana zawitaliśmy na Ratho (ściana, gdzie odbywały się MŚJ). Tuż po zapisaniu się poszliśmy obejrzeć ścianę, która zrobiła na nas ogromne wrażenie! Zawodnicy mieli tego dnia do pokonania jedną drogę eliminacyjną w prowadzeniu. Z Polski w tej konkurencji mieliśmy 7 reprezentantów: Kasię Ekwińską (KW Toruń), Piotrka Schaba (KS Korona Kraków) Olę Rudzińską, Karinę Mirosław, Kubę Kozłowskiego, Jasia Modrzejewskiego(wszyscy Skarpa Lublin) oraz Alexa Raczyńskiego(AKG Łódź). Wieczorem odbyła się ceremonia otwarcia zawodów, podczas której Szkoci zaprezentowali lokalną muzykę, tańce oraz pokaz sztucznych ogni.
W piątek rano odbyły się eliminacje w prowadzeniu na drugiej drodze. Niestety, pomimo walki, jaką stoczyli wszyscy Polacy startujący w prowadzeniu, nikomu nie udało się dostać do półfinału. Najbliżej dokonania tego wyczynu była Kasia Ekwińska(KW Toruń), która ostatecznie uplasowała się na 31 pozycji. Tuż po zakończeniu eliminacji w prowadzeniu, rozpoczęły się eliminacje na czas. Tutaj Polska miała dużo liczniejszą reprezentację: Iza Janis(MKS Pałac Młodzieży Tarnów), Ola Rudzińska, Karina Mirosław, Małgorzata Rudzińska (wszystkie Skarpa Lublin), Klaudia Buczek, Mateusz Mucha (oboje MKS Tarnovia), Kuba Kozłowski, Rafał Hałasa, Hubert Styła, Jan Modrzejewski(wszyscy Skarpa Lublin) oraz Marcin Dzieński(MKS Pałac Młodzieży Tarnów). Po wielu emocjach, zarówno pozytywnych jak i negatywnych, ogromnym stresie w każdej kategorii zostały wyłonione finałowe 16-stki. No i tak, w kategorii juniorek młodszych honoru Polski w finale broniła będzie Iza Janis, która w eliminacjach uplasowała się na 14 pozycji, w juniorkach zobaczymy Olę Rudzińską i Karinę Mirosław, odpowiednio 5 i 6 miejsce w eliminacjach, w młodzieżowcach kobietach w niedzielę wystartują Klaudia Buczek i Gosia Rudzińska, które zajęły 1 i 2 miejsce, w juniorach młodszych Kuba Kozłowski wywalczył 8 miejsce, a Mateusz Mucha 12, w juniorach Marcin Dzieński uplasował się na 2, a Hubert Styła na 10 pozycji. Niestety do rundy finałowej nie udało się zakwalifikować dwójce naszych zawodników: Rafałowi Hałasie oraz Jasiowi Modrzejewskiemu, którzy pomimo dzielnej walki uplasowali się dopiero odpowiednio na 17 i 24 pozycji.
Sobota była dla kadry Polskiej dniem do analizy startów z poprzednich dni, chwilą odpoczynku od emocji związanych z zawodami. Tego dnia na Ratho zostały rozegrane półfinały i finały w konkurencji prowadzenie. Jak już wcześniej pisałam, niestety nikt z Polaków nie awansował z eliminacji do dalszych rund. Mimo wszystko i tego dnia nie obyło się bez wizyty na hali. Przyszliśmy popodziwiać popisy półfinalistów i finalistów na dość wymagających, długich, krętych drogach. Jak zawsze prym wiedli Austriacy, Francuzi, Słoweńcy czy Niemcy.

Niedziela była dniem rozwiązania ostatnich zagadek dotyczących tych Mistrzostw Świata. Tego dnia miały zostać rozdane ostatnie medale, czyli te w czasówkach. Tego dnia Polacy przeżywali niesamowicie dużo emocji. W rundach finałowych mieliśmy aż 9 reprezentantów z naszego kraju!! Finały rozpoczęły się od najmłodszych dziewczyn, niestety Iza Janis choć poprawiła swój czas z eliminacji musiała uznać wyższość koleżanki z Rosji, ale ostatecznie uplasowała się na 11 pozycji, co i tak jest niezłym osiągnięciem jak na debiut w zawodach międzynarodowych. Następnie przyszedł czas na kategorię juniorek, tutaj mamy dwie reprezentantki Polski, a nawet dwie reprezentantki Skarpy, Olę i Karinę. Jako pierwsza swoje siły z reprezentantką Kazachstanu konfrontowała Karina. No i udało się! Karina weszła do najlepszej 8-ki wśród juniorek! Zaraz później bieg Oli! Ją też zobaczymy w kolejnej rundzie! Po juniorkach czas na młodzieżowców-kobiety. W pierwszym biegu oglądaliśmy Klaudię Buczek z Tarnowa, która pewnie awansowała do ćwierćfinału. Następnie start Gosi, która miała zmierzyć się z reprezentantką USA, lecz jak się później okazało rywalka nie zgłosiła się do strefy przedstartowej, co oznaczało, że ukończenie drogi gwarantowało awans i szansę na walkę w kolejnej fazie finałów. Wśród kategorii męskich mieliśmy 4 Polaków. W kategorii juniorów młodszych jako pierwszy z Polaków o awans walczył Kuba Kozłowski. Po wyrównanym i emocjonującym biegu, Kuba musiał pogodzić się z porażką poniesioną w biegu z Rosjaninem. Ostatecznie uplasował się na niezłej 9 pozycji. Zaraz po Kubie przyszedł czas na start Mateusza Muchy z Tarnowa, który również nie dał rady zwyciężyć z zagranicznym rywalem i zawody ukończył na 11 miejscu. Z kategorii na kategorię biegi stawały się coraz szybsze, w juniorach Hubert Styła dzielnie walczył ze swoimi rywalami, co ostatecznie przyniosło mu 12 miejsce. Honoru Polaków w tej kategorii w kolejnych rundach bronił będzie Marcin Dzieński, który pewnie wygrał z reprezentantem Chin.

Zaraz po 1/8 finałów rozegrano kolejną rundę, w której Polacy mieli aż 5 reprezentantów! W średniej kategorii juniorów dalej walczyli Ola, Karina i Marcin, natomiast w młodzieżowcach Klaudia i Gosia. No i zaczęło się! Z biegu na bieg były coraz większe emocje, coraz większa prędkość, a o zwycięstwie często decydują setne sekundy. Swoją wyższość nad rywalami pokazali Ola, Marcin i Klaudia! Niestety, Karina i Gosia swoje starty zakończyły na ćwierć finałach i ostatecznie uplasowały się odpowiednio na 5 i 7 pozycji w swoich kategoriach wiekowych, co i tak dla obu jest najlepszym wynikiem na Mistrzostwach Świata Juniorów!

Po krótkiej przerwie przyszedł czas na WIELKI FINAŁ z udziałem 3 POLAKÓW! Najpierw Ola, zarówno reprezentantka Polski, jak i lubelskiej Skarpy! Niestety w ? finału musiała uznać wyższość koleżanki z Rosji, ale przed nią jeszcze walka o brązowy medal. Bieg szybki, emocjonujący, najmniejszy błąd może kosztować wiele, ale udało się!! Aleksandra Rudzińska została brązową medalistką Mistrzostw Świata Juniorów 2010 w kategorii juniorki!!
Następnie biegi Marcina z klubu Pałac Młodzieży Tarnów. Najpierw bieg w ? finału, Marcin startuje z odrobinę słabszym w eliminacjach od siebie zawodnikiem z Ukrainy, no i udowodnił swoją wyższość nad rywalem. Marcin awansował do ścisłego finału! Tam czekał na już na niego niepokonany jeszcze tego dnia Rosjanin. Bieg wyrównany, pod koniec Marcin wysuwa się na prowadzenie… ale niestety nie ukończył biegu, więc Marcin Dzieński ostatecznie zostaje srebrnym medalistą Mistrzostw Świata Juniorów 2010 w kategorii juniorzy!!

No i czas na biegi Klaudii z MKS Tarnovia, która po eliminacjach uplasowała się na 1 pozycji. Do finału weszła z dość sporą przewagą, przed nią bieg z Rosjanką. Udało się, Klaudia awansowała do najlepszej dwójki! Medal będzie na pewno, tylko jaki?! Chwila niepewności, no i wszystko jasne, Klaudia Buczek została Mistrzynią Świata Juniorów 2010 w kategorii młodzieżowcy kobiety!!

Wiele miesięcy przygotowań, poświęceń, kontuzji, kilometrów przejechanych na trasie Lublin-Tarnów nie poszło na marne. Mistrzostwa Świata Juniorów w Edynburgu możemy zaliczyć do jak najbardziej udanych pod względem startów. Chociaż pod względem turystycznym czy towarzyskim nie było gorzej;) Teraz chwila na złapanie oddechu i odpoczynek po wyczerpujących treningach i startach i zaczynamy kontynuację treningu, aby walczyć o jak najwyższe pozycje w Pucharze Polski Juniorów, a przed niektórymi także walka w Pucharze i Mistrzostwach Polski Seniorów! No i miejmy nadzieję, że w przyszłym roku Polska Kadra Narodowa wróci z jeszcze większą ilością medali z Mistrzostw Świata Juniorów, które odbędą się w Austriackim Imst!